Mit ünneplünk augusztus 20-án?

Állami- és egyházi ünnepségek is vannak ezen a napon

Mit ünneplünk augusztus 20-án?

Várod már a tűzijátékot és a sok programot. Örülsz, hogy nyár van dolgozni sem kell ezen a napon. De azt tudod, hogy mit ünneplünk augusztus 20-án?

Ez a nap Magyarország nemzeti ünnepe és hivatalos állami ünnep. Munkaszüneti nap. De miért?

Egykor hivatalos egyházi ünnep is volt... Olvass tovább!

Mit ünneplünk augusztus 20-án Magyarországon?

Magyarországon augusztus 20. napja az államalapítás és államalapító Szent István király emlékének nemzeti ünnepe.

Azért ezen a napon tartjuk az ünnepet, mert 1083. augusztus 20-án Szent László király oltárra emeltette I. István király maradványait nyughelyén, a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikában. Ez abban az időben a szentté avatást jelentette.

A szentté avatás VII. Gergely pápa hozzájárulásával történt.

Vajon mindig is az államalapítást és államalapító Szent Istvánt ünnepeltük ezen a napon?

Nem. És hogy miért nem, az az alábbiakból kiderül.

Vannak akik az "Alkotmány ünnepeként" jelölik ezt a napot. Nem véletlenül. De tévesen. Jöjjön a magyarázat!

1949 és 1989 között Népköztársaság volt Magyarországon. Az 1949-ben hatályba lépett akkori új alkotmányt augusztus 20-ra időzítették, ezért ezt a napot az Alkotmány ünnepeként tartották számon.

A rendszerváltás után az eredeti célját teljesíti be az ünnep.

Az Országgyűlés ugyanis az 1991. évi VIII. törvény kihirdetésével, augusztus 20-át hivatalos állami ünneppé nyilvánította, amelyet a 2012-ben hatályba lépett Alaptörvény is megerősített.

Mit ünneplünk még augusztus 20-án? Az új kenyeret!

Biztos hallottad már, hogy augusztus 20-a az új kenyér ünnepe.

Ez a kenyér szentelés hagyományából következik. Az új búzából készült első kenyér ezen a napon készül el. Szent István napján, azaz augusztus 20-án.

A nemzeti színű szalaggal átkötött, frissen sütött kenyeret ilyenkor ünnepélyesen megáldják, majd felszelik és végül szétosztják.

Hogyan ünnepeljük augusztus 20-át?

Most, hogy már tudod mit ünneplünk augusztus 20-án, azt is nézzük meg, hogy hogyan telik ez a nap.

Az ünnepségek központja Budapest. Az első hivatalos program a Kossuth téren Magyarország lobogójának katonai tiszteletadással történő felvonása.

Ezután tisztavatás következik, majd az Országházban bemutatják a Szent Koronát.

A hivatalos ünnepségek része a Szent Jobb-körmenet. Ez a különleges egyházi szertartás abból áll, hogy a Szent István-bazilika körül körbe viszik Szent István király természetes úton mumifikálódott jobb kezét.

A Szent Jobb magyar nemzeti és katolikus ereklye, amely feltételezhetően Szent István magyar király természetes úton mumifikálódott jobb keze.

Az ereklyét augusztus 20-án a Honvéd Koronaőrség hordozza, de az esemény elsősorban a hívők tisztelgése a kereszténnyé vált magyarság első uralkodója, Magyarország fővédőszentje és a nemzet mennyei patrónusa előtt.

Az ünnepnapot és a központi ünnepségeket az esti tűzijáték zárja, mely Budapest egyik leghíresebb látványossága lett az évek során.

Természetesen a hivatalos ünnepségeken túl országszerte kirakodó vásárok, koncertek, kiállítások színesítik a programot.

Összegzés

Megtudhattad, hogyan és mit ünneplünk augusztus 20-án Magyarországon. Szó volt az egyházi és az állami ünnepségekről, sőt, a kenyér szentelésről is. Remélem hasznos információkkal szolgáltam erről a nevezetes napról.

Te idén hogy ünnepled augusztus 20-át?

Scroll to top