Ortodox Húsvét 2025

Ortodox Húsvét 2025 (AI - Gemini generated)

Mikor van Ortodox Húsvét 2025-ben? Van olyan év, hogy az ortodox és a katolikus húsvét azonos dátumra esik, de olyan is van, hogy más-más napon ünnepel a két egyház. Először letisztázzuk, hogy 2025-ben melyek az Ortodox Húsvét pontos dátumai, majd rátérünk arra, miért van a különbség a katolikus húsvéthoz képest.

Ortodox Húsvét 2025 – itt vannak a pontos dátumok

Húsvét az ortodox egyház legnagyobb ünnepe! Lássuk a dátumokat!

  • Ortodox nagypéntek: 2025. április 18.
  • Ortodox nagyszombat: 2025. április 19.
  • Ortodox húsvétvasárnap: 2025. április 20.
  • Ortodox húsvéthétfő: 2025. április 21.

Nem kell keresgélned, ez 2025-ben pontosan megegyezik a katolikus húsvét 2025-ös dátumával. Pedig az eltérés a két ünnep között akár öt hét is lehetne!

Miért pontosan ezeken a napokon van az Ortodox Húsvét 2025-ben?

Hogy erre választ kaphassunk, a Magyar Katolikus Lexikont hívtuk segítségül.

A Húsvét egy mozgó ünnep, minden évben ki kell számítani, hogy milyen napokra esik. Az ortodox húsvétszámítás a régi Julián naptárat használja húsvét dátumának meghatározására, míg a katolikus egyház a Gergely naptárat.

Húsvét időpontja meghatározásában az ortodox egyház a tavaszi napéjegyenlőséget (és az azt követő első tavaszi holdtöltét) mindig az ónaptár szerint számítja, másrészt tartja az ősi szabályt, mely szerint a húsvét nem lehet egy időben a zsidó húsvéttal.

Miért más a számítás?

A Julián-naptár a római császár, Julius Caesar nevéhez fűződik, és a 16. századig széles körben használták Európában. Azonban a naptár nem tökéletesen követte a Föld Nap körüli keringését, így az évszakok egyre eltolódtak. Ennek orvoslására vezették be a Gergely-naptárat 1582-ben. A katolikus egyház hamar átállt az új naptárra, míg az ortodox egyház a hagyományos Julián-naptárhoz ragaszkodott.

2025-ben úgy alakult, hogy a katolikus és az ortodox húsvét ugyan arra az időszakra esik.

Húsvét a feltámadás ünnepe az ortodox egyházban is

Ortodox templom (AI - Gemini generated)

Bár az időpont eltérő, a húsvét üzenete mindkét egyházban ugyanaz: Jézus Krisztus feltámadása, a halál feletti győzelem. Az ünnep liturgikus szertartásai, a húsvéti ételek és szokások is sok hasonlóságot mutatnak a két felekezetben.

Zárszó

A húsvét, Jézus Krisztus feltámadásának ünnepe, a keresztény világ egyik legfontosabb ünnepe. Joggal merülhet fel a kérdés: miért nem ugyanazon a napon ünneplik a katolikusok és az ortodoxok ezt a nagy eseményt?

Ezt tudhattad meg ebben a rövid írásban.

Scroll to top